top of page
SIRÉNY 4-1.png

Legendy o sirénách

Námořníci po staletí spekulují o těchto magických stvořeních. Napůl žena, napůl ryba, povstávají z vln, aby nalákaly muže do náručí smrti. Jako stvůry z legend a pověstí byly mořské panny označovány jako "ďáblovi mořští vlci",  známé svým strašlivým hladem po lidském těle. Co na tom, že se jim krásou nikdo jiný nevyrovnal. Za něžnou, nevinnou tváří se skrývala všudypřítomná krvelačnost. Nejznámější legenda ze starověkého Řecka vypráví o ženách, které lákaly kolem plující námořníky svým zpěvem a čekaly, dokud se lodě nerozbijí o skaliska a ony si nepochutnají na jejich mase.

Sirény, občas také nazývány jako "mořské panny" jsou také spojovány s legendami týkajícími se Fontány mládí, kterou údajně objevil Ponce de León v roce 1523. Ti, kteří hledali fontánu, a měli nějaké znalosti o rouhačském rituálu, museli najít a zajmout sirénu v zátoce, kde se nejčastěji vyskytovaly. Pouze slza sirény, umístěná v jednom z kalichů z Cartageny, by uvedla omlazující síly fontány do činnosti. Na cestě k fontáně se dle legend nacházely tůně uprostřed džungle, které byly používány ke sklizni slz těchto zajatých tvorů, kde nakonec byly odkázány na smrt. Ačkoliv se od pasu dolů nacházely ve vodě, zápěstí pevně uvázaná kolem kmene stromu jim bránila v pohybu. Dusné, horké počasí, sluneční světlo a absence jídla a pohybu měla za následek jejich uhynutí. Pakliže zemřou, jejich pozůstatky odkazují na jejich původ, nikdy nezemřou jako obyčejné dívky ale vždy s ocasní ploutví místo nohou. Sirény se tohoto místa obávají a pohádku o Fontáně mládí si předávají mezi sebou ke strašení.

Některé příběhy zobrazovaly sirény jako nebezpečná stvoření spojená s povodněmi, bouřemi, vraky lodí a utonutím. V jiném folklóru (nebo v rámci stejné lidové tradice) mohou být benevolentní, rozdávat požehnání nebo se zamilovat do lidí. Mezi nejčastějšími se vyskytuje smrt v náručí těchto podivuhodných tvorů, když námořníky utopily v jejich mořském hrobu. Další příběhy vypráví o lákání námořníků zpěvem, což je informace založená na skutečnosti - sirény skutečně mimikují zpěv a jejich hlas dokáže přilákat lidi z velké dálky. Nejčastěji jsou spojovány s karibskými ostrovy.

Fyziologie ve vodě a na pevnině

Sirény jsou obojživelné bytosti, kombinace lidí a ryb. Průměrná siréna vypadá jako krásná žena s dlouhými, splývavými vlasy a pokožkou posetou šupinami. Od pasu dolů se její tělo skládalo z dlouhého, třpytivého šupinatého rybího ocasu. Jediné, co podkopávalo jejich nezvyklou krásu, byla řada ostrých zubů podobná tesákům dravé šelmy, které skrývaly v ústech - tato drobnost se projevuje pouze při lovu na hladině nebo v mělkých vodách. Jejich ocasní ploutev je natolik silná, aby se dokázaly vymrštit z vody a doslova "vzlétnout" nad menší loďku.

 

Skutečná podoba sirén, kterou ukazují lidem jen málokdy, se však velmi liší od jejich nádherné masky; vlasy tmavnou do odstínů divokého moře a perletí ozdobenou kůži pokrývají tvrdé šupiny, které slouží jako brnění, pro lidi je však velmi obtížné s ním pracovat. Stačí se však na ně zahledět periferním viděním, aby ztratily svoji vnější krásu a proměnily se ve stvoření s drápy a řadou zakřivených tesáků v ústech. Většinou právě hluboká voda nebo lov zapříčiní, že se projeví jejich pravá podoba; to samé platí při projevech strachu, kdy se snaží zastrašit protivníka. Prsty se spojují tenkými, přesto překvapivě silnými blánami v momentě, kdy potřebují vyvinout větší rychlost.

Při pobytu na souši ztrácí většinu svého mořského vzhledu, zato však prožívají neskutečnou bolest. Rybí ocas ze sebe doslova svléknou jako had kůži, přičemž se rozdělí na lidské nohy, díky čemuž se kosti přeskupují a dorůstají (pro sirény představuje transformace do lidské podoby obdobu šílenství a značně je vysiluje), pokožka ubere na třpytu, šupiny (až na pár výjimek) zcela vymizí a žábry, jejichž přítomnost lze najít kousek pod ušima, se zatáhnou. Není ojedinělé, že siréna při proměně umře na vyčerpání v polovině procesu. K původu se mohou přihlásit pouze po vstupu do mořské vody, která je nejen přirozeně regeneruje o sto procent rychleji než sladká voda, ale také v nich probouzí dravou šelmu v jejich pravé podobě - i tato fáze přeměny způsobuje značnou bolest v celém těle. Dokonce i barva vlasů se změní na něco daleko přirozenějšího, sami jsou schopny mimikovat vzhled lidí, což jim pomáhá lovit. Sem tam se však může stát, že jim probleskují na slunci modřejší, zelenější nebo bronzové odlesky jejich přirozené barvy.

 

Co je na nich pozoruhodné, je barva duhovky. Ve vodě i na pevnině jejich oči zůstávají pozoruhodně výrazné jako lákadlo, na které přitahují muže (i ženy). Pouze ve vodě se jim stahují zorničky do úzké linky, mnohdy dokonce zcela vymizí a zůstane jen třpytivá duhovka, která může o něco ztmavnout. Dle všeho by měl odstínem odpovídat barvě ocasních šupin, výjimky nejsou potvrzené. Ve sladkých vodách nejsou schopny přeměny, ačkoliv se zvýrazní některé šupiny, oči a perleťový odstín pleti.

Je to jejich hlas, který se dá považovat za jejich největší návnadu. Po celou dobu, ať se nachází v moři nebo na suché zemi, mluví harmonicky a v melodii, která lichotí lidskému uchu. Zdá se, že si celou dobu jaksi prozpěvují, nejsou schopné hovořit jako obyčejný člověk. Jedinou výjimkou jsou skřeky v hrůze nebo obranném mechanismu (např. i útoku), které jsou natolik silné, že při zvýšené intenzitě rozbijí i sklo.

SIRÉNY 4-4.png

Seznam schopností sirén

Vábnička

Základní:

  • Nadlidská síla

  • Hydrokineze

  • Regenerace při kontaktu s vodou

  • Magický zpěv

  • Zesílené smysly

  • Telepatie

Bonusové:

  • Rychlost

  • Polibek nesmrtelnosti

  • Čtení myšlenek

  • Animakineze

  • Atmokineze

  • Chlorokineze

  • Léčení

  • Bioluminiscence

  • Jasnovidectví

​​

Max 2 bonusové schopnosti

Socializace a krmení

Sirény obvykle zabíjejí hlavně kvůli přežití. Podle informací se jedná o vysoce inteligentní tvory, mnohem inteligentnější než jsou lidé. Proto je pro ně snadné pochopit jakýkoliv jazyk a přisvojit si ho za svůj, hovořit s ním po krátkém čase poměrně plynule (až na několik výjimek) a napodobovat tak lidskou řeč a písně, které se snaží mimikovat. Jejich paměť je také vynikající, pamatují si takřka vše, co se jim událo za poměrně dlouhou dobu - pokud se pravidelně krmí a tráví čas v mořské vodě, jsou schopni se dožít i sto padesáti let, přičemž jejich vzhled nikdy neutrpí. Mají určité potíže přizpůsobit se životu na zemi; jsou zvyklé na matriachální postavení ve společnosti, umí být samy nezávislé a soběstačné, což lidé neumí jen tak pochopit. Jejich hejno by se dalo přirovnat ke kolonii, která nerozeznává postavení dle majetku ale dle síly schopností a zkušeností. Mezi sebou se dorozumívají pomocí telepatie, pouze na vzduchu využívají schopnosti svého hlasu.

Rostou rychleji než lidé, během jednoho roku dosáhnou plnoletosti (cca 16 let), během dalších dvou let se jejich vývoj ustálí do současné podoby, poté už fyzicky nezestárnou. Do společnosti svého druhu se začleňují už od prvního měsíce života. V tomto cyklu je pro jejich vývoj důležité krmení; to jim zpočátku obstarávají starší sirény, v plnoletosti musí dokázat, že jsou schopny si potravu obstarat samy, jinak je hejno vyčlení a vyžene z domova - často se tak stanou oběťmi žraloků, jiných predátorů nebo lidí, pokud nejsou schopny se začlenit do lidské společnosti a přežít zde. Mohou se živit jinými rybami, hlavonožci, mořskými savci, ptáky nebo různými druhy měkkýšů. To však zdaleka nestačí a přibližně jednou za tři měsíce (jedinci starší 100 let i jednou za půl roku) se musí nasytit lidského masa, jinak se začnou projevovat vedlejší účinky - pomalejší regenerace, ztráta síly, otupení smyslů i pozbytí magických účinků jejich zpěvu. Nakonec uhynou tak, že se utopí ve vodě nebo na suchu, kdy se jim plíce naplní vodou, nebo uschnou.

SIRÉNY 4-2.png

Období páření

Za života sirény probíhají maximálně tři cykly, při kterých je schopna počít potomka. Ty padají na tzv. "Modrý úplněk", který je velmi vzácný a dle legend vzniká odrazem čisté hladiny moře oproti měsíci. Pravda je taková, že vzniká díky sopečným erupcím, o čemž nikdo nemá tušení. Pouze po dobu Modrého úplňku, který je předpovězen, může siréna otěhotnět a odnosit dítě. V tomto lunárním cyklu hledají sirény (většinou mladší sta let, neboť starším se už nedaří otěhotnět) partnery mezi lidmi (i jinými rasami), které svedou. Za účelem vychází na zem nebo do sladké vody a výjimečně partnera nezabijí, ačkoliv i takové případy se staly, jedná se o poměrně vzácný úkaz. Při výběru partnera vydávají zvláštní feromony, které je činí neodolatelnými. Nemálo se tedy stává, že ulehne i s několika muži naráz, aby si zajistila vyšší šanci na oplodnění.

Siréna má nárok pouze na jedno dítě, pokud však její potomek zemře, její tělo je opakovaně schopno otěhotnět znovu, nemůže však, až na výjimku, mít více jak jednoho potomka. Existují případy, kdy siréna otěhotněla i mimo stanovený čas - v tomto případě neporodí sirénu ale lidské dítě a společně s ním je vyhnána z kolonie, pokud matriarcha nerozhodne o exemplárním zabití. Pakliže kolonii ohrožuje vyhubení, je možné, aby se oplodnily samy pomocí magie a částečné změny v DNA a to i v mezičase, kdy nesvítí Modrý úplněk. V takovém to případě však po porodu ihned umírají, přivedou však na svět dvojčata jako dar za svou oběť, o které se kolonie stará.

Lov sirén

Lovení mořských panen bylo odjakživa předmětem lidových námořnických písní a velkým triumfem každého mořeplavce. Pochytat sirény do pastí bylo nejjednodušší za úplňkové noci, neboť měsíční světlo je láká na hladinu. Ostatně je potvrzena jejich slabost pro jakékoliv světlo, blyštivé cetky i drahé kameny, které obzvlášť upoutávají jejich pozornost. Není tedy divu, že každá disponuje úkrytem, obvykle nějakou jeskyní nebo truhlou, kam si své poklady uschovává - a které později byly předmětem jejich lovu. Samy se zdržují v lesích ze silných řas, kde se dovedou pohybovat po paměti a pokud cítí, že jsou loveny, klesají k mořskému dnu. Několikrát však takto byly zmrzačené (dokonce i zabité) spuštěnou kotvou, která jejich ocasní ploutev doslova rozdrtila nebo natrhla a krev přilákala mořské predátory. Ti se pak postarali o roztrhání zraněné kořisti.

  • Na jejich odchyt byly tvořené velmi pevné sítě v barvě moře. Vzhledem k tomu, že snadno splynuly s vodou, se do nich snadno zachytily a při pokusu se vymotat se naopak do nich zamotaly o to víc. Sítě byly natolik pevné, že je nedokázaly roztrhnout.

  • Další možností byly harpuny, které je často zranily. Pokud se nestaly obětí žraloka nebo kosatky, byly vytáhnuty na palubu. Vinou prudkého slunečního svitu a absence přirozeného prostředí se jim začala loupat kůže, až nakonec seschly.

  • Námořníci lovili sirény obzvlášť pro jejich šupiny. Tvrdí se, že jejich šupiny mají cenu jmění a přináší štěstí svému nositeli - jediná komplikace je v tom, že musí být předána dobrovolně, nikoliv násilím vytržena. Poté zůstanou na místech vytržení jizvy a šupiny se již nikdy nenahradí.

  • Oblíbeným případem bývalo připevnění sirény na příďovém zobci. Jednalo se o viditelný úlovek, což vedlo k jejímu usmrcení. Mnozí piráti a další majitelé lodí si pak nechávaly jejich ostatky zabudovat do vyřezávaných galionových sošek, které si na příď upevnili. 

  • Sirény mohou být zabity i vyhladověním, dlouhodobému vystavení slunečnímu svitu bez toho, aby se mohly osvěžit v mořské vodě. Sladká voda poskytuje pouze dostatečnou úlevu, nikoliv však trvalou a tak se v ní nemohou regenerovat věčně. Také se drží dál od ohně, protože vytahuje z jejich těla vodu a vysušují jejich kůži. Stejně tak nemusí ani výrazně nízké teploty.

  • Lze je zranit jako každého normálního člověka, ačkoliv jejich regenerace jim poskytuje velmi rychlé vyléčení ran, pokud se nachází ve vodě.

SIRÉNY 4-3.png
bottom of page