top of page
BANSHEE 4-1.png

Původ banshee ve folklóru

Banshee (poangličtěná forma irského Bean Sídhe) jsou některými považováni za duchy přírody nebo předkřesťanská gaelská božstva. V keltském křesťanském náboženství se jim běžně říká 'padlí andělé'. V angličtině jsou popisováni jako 'víla' nebo 'žena z kopce'. Banshee má údajně také za úkol varovat vybrané členy starodávných irských a skotských rodin před jejich smrtí. Podle tradice se o banshee říkalo, že pláče pouze pro čtyři velké rodiny, ale později byl tento seznam rozšířen kvůli manželství.

Málokdy se vidí jako spíše slyší, její smuteční volání se často ozývá v noci, když se někdo chystá zemřít. V roce 1437 prý jednu takovou bytost zaslechl skotský král Jakub I. Existuje řada zpráv o tom, že se totéž dělo členům královského dvora a dalším vysoce postaveným členům irské společnosti.

Když se objeví několik banshee najednou, říká se, že zemřel velký nebo svatý člověk. Banshee jsou obvykle líčeny tak, že mají dlouhé, světlé vlasy, které češou stříbrným hřebenem. Pokud někdo takový hřeben vidí, doporučuje se jej nezvedat nebo by tato osoba mohla přijít o duši, ačkoli pro některé je hřeben prostě dar od banshee někomu, koho milují nebo cítí, že je pro ně důležitý. Banshee se obvykle objevovala ve třech formách: Jako mladá panna, kdy často k sobě přitahovala lidi sladkým zpěvem podobným zpěvu sirén, plnoštíhlé matrony nebo staré ubohé babizny. Ať už měla jakoukoli formu, byla oblečená do šedého pláště a oči měla neustále červené kvůli neustálému pláči.

Existují staré příběhy o bitvách, které vojáci opouštěli poté, co slyšeli nářek v lesích těsně před bojem s nepřáteli. Vyděšení myšlenkou na banshee signalizující jejich blížící se smrt se rozhodli uprchnout. Prchající vojáci pak byli obvykle zabiti svými nepřáteli, vlastní armádou kvůli dezerci nebo jednoduše počasím a přírodními živly, když zůstávali v úkrytu - a s každou smrtí legenda o banshee rostla a rostla. Výkřiky z lesa nejsou nikdy příjemné, dokonce ani v 21. století s naší racionální myslí, ale když je tu krvavé kvílení, které přivítá vás nebo naše blízké v náručí smrti, dokážete si představit, jak se z banshee rychle stal jedno z nejobávanějších a nejvýznamnějších stvoření irského a skotského folklóru.

Skutečná podstata banshee

Někteří věří, že jsou banshee zatrpklí duchové, kteří nemohou najít klidu, jiní pochybují o jejich existenci. Jen málo se ví o tomto záhadami obestřeném druhu tajuplných bytostí, všechny informace však vedou ke společnému bodu: Vždy se jedná o dívku či ženu (nebo stařenu), jejíž smrt zapříčinily hluboké vody. Je tedy jasné, že v tomto ohledu šlo o sebevraždu a dotyčné ženy si sáhly na život. Jejich místem posledního odpočinku bývá obvykle jezero, v několika případech i řeka, ve které se utopí ve stylu Shakespearovy Ophélie. 

 

Banshee se může stát každá mladá žena či dívka, bez ohledu na předchozí rasu (samozřejmě mimo démonů, ghúlů, chrličů a sirén), která si sáhla na život a stala se obětí náručí smrti v hlubinách vod a to takřka kdekoliv po světě - věří se však, že salemský les je v tomto ohledu obzvláště prokletý a drsný podobně jako irské a skotské vysočiny a i zde žijí potomci gaelského božstva. Na jejich původu nezáleží, rozhodně ne co se postavení ve společnosti týče, avšak mezi pověrčivým lidem se vedou řeči, že těmto křehkým ženám za života někdo zlomil srdce a ony si raději vzaly život, než aby musely snášet bolest. Jiní tvrdí, že raději obětovaly vlastní život na záchranu svého milovaného. Ti druzí, že již neměly pro co žít, neboť přišly o všechno - životní lásku, manžela, děti a hrůza z budoucnosti naplněné prázdnotou je zahnala na okraj pomyslné propasti. Co je na tom pravdy, to nikdo neví, neboť nikdo nemá odvahu se zeptat, neboť i přes pověrčivost na ně nikdo nevěří - rozhodně ne tak, že se pohybují mezi lidmi.

Přes den se tyto 'naříkající víly' chovají jako normální lidé bez ohledu na den v roce nebo pracovní povinnosti. Chodí ven, pracují, setkávají se s rodinou, přáteli, známými. Na svou smrt si nepamatují a kletba, která je postihla, jim nedovoluje si uvědomovat, co se stalo a jejich tělo díky tomu zůstává ve hmotné podobě - avšak pouze přes den. Jediné poslední vzpomínky jsou na to, jak pomalu vstupovaly do vody a poté panuje černota. Jejich mysl je záhadně uchráněna od tohoto příšerného zjištění, neboť to další, na co si dokáží vzpomenout, je jejich procitnutí na břehu další den - obvykle jsou celé zmáčené, klepou se zimou, dech se jim však sotva sráží před ústy do obláčku páry. Jejich tělo už totiž nehřeje tak, jak byly doposud zvyklé, jak by také ano, když zemřely? Jejich kůže vyzařuje chlad nejen na pohled ale i na dotek, prakticky pořád jim bývá zima, jako by část jejich vědomí tušila, že už se nikdy nezahřejí jako obyčejní lidé. Nosívají pléd nebo šál přes ramena a paže, sedávají u krbu, popíjejí svařené víno nebo se snaží zahřát teplým jídlem. Taktéž vynikají výraznější pobledlostí a slabší fyzickou zdatností, rychleji se unaví při větší námaze, ať už fyzické nebo psychické.

 

Často v noci nemohou spát, neboť je pronásledují zlé sny spojené s předtuchami o něčí blízké smrti. Tu zvěstují svým uši drásajícím křikem, při kterém si sotva uvědomují, co se kolem nich ve skutečnosti děje, jednají jako náměsíčné. Kolikrát ani samotný křik je nevytrhne z blouznění a ztracenosti, s jakou upírají zrak před sebe. Tato nepříjemná zkušenost je nutí bloudit po lesích a vyhledávat klid zurčící vody nebo ševelení listů v korunách stromů za nočního vánku. Někdy zcela automaticky putují ve vlastních stopách, aby se později ocitly na místě, kde zemřely s pohledem upřeným na hladinu, pokud se nerozhodnou znovu vklouznout do chladných vod a hledat v nich útěchu. Uklidňuje je přítomnost lesa, vody a hřbitov, instinktivně se drží dál od centra dění.

 

Přesto nezapomínají, co je bavilo - tanec, zpěv, přinášení radosti. Pokud však dojde na lásku, nesou jakýsi vnitřní pocit viny - jako by je cosi varovalo, aby si nezahrávaly. I tak jí většinou propadnou náhle a nečekaně. Čím hlubší se jejich láska stává, tím více si začínají vybavovat vzpomínky na smrt a důvody, které je vedly k zatracení vlastního života - tím rychleji začnou vytrácet a slábnout. Není známo, že by se dožívaly příliš vysokého věku.

BANSHEE 4-3.png

Seznam schopností banshee

Médium

Základní:

  • Kvílení

  • Vize

Bonusové:

  • Rozpoznání banshee

  • Komunikace s duchy

  • Vyvolání duchů

  • Navštěvování snů

  • Procházení vzpomínkami

​​

Max 2 bonusové schopnosti

Manipulátorka

Základní:

  • Kvílení

  • Hypnotický pohled

Bonusové:

  • Manipulace hlasem

  • Čtení myšlenek

  • Manipulace se sny

  • Ovládnutí zvířete [jedno zvíře]

  • Posednutí člověka

Max 2 bonusové schopnosti

Empatička

Základní:

  • Kvílení

  • Empatie

Bonusové:

  • Manipulace s emocemi

  • Odstraňování kleteb

  • Výroba talismanů

  • Obnova vzpomínek

  • Léčitelství

​​

Max 2 bonusové schopnosti

Bludička

Základní:

  • Kvílení

  • Bioluminiscence

Bonusové:

  • Elektrokineze

  • Narušení mysli

  • Pyrokineze

  • Komunikace s duchy

  • Lumokineze

​​

Max 2 bonusové schopnosti

Bludičky jsou zvláštní druh, podkategorie banshee. Dívky, které se stanou bludičkami, se neutopily v jezeře, nýbrž v močálech, jejich ostatky nebývají většinou objeveny, protože nevyplují na povrch. Vlivem prostředí tak mohou existovat o něco kratší dobu než zbylé banshee, které se mohou dožít i několika desítek, možná i stovky let. Podobně jako ostatní, ani ony si nepamatují na svou smrt a mívají jen občasné záblesky vzpomínek při měsíčních nocí, kdy se podvědomě vrací k místu činu, aby svým světélkováním lákaly potulné pocestné. Právě z jejich světýlek, které zanechávají při své cestě ve vzduchu, vznikla pověst o bludičkách, které vedou náhodné sledující do bažin a močálů, aby je zde utopily, což se zakládá na pravdě. Bludičky žijí ze smrti.

Přes den bývají sami sebou, ovšem večer, když se vydají na cestu, se jejich přirozené já potlačí, emoce se vypnou a bludička se stává ztělesněním smrti. Jakmile někoho naláká do močálových vod, začne ho topit. I když přes den nemají skoro žádnou sílu, v noci ji získávají, aby jim kořist neutekla. Z jejich obětí se nestávají bludičky, i když utopí mladou ženu. Poté zbytek noci pronaříkají a jejich hlas se nese lesem, dávaje na vědomí, že byla zmařen něčí život jejich vlastníma rukama. Na nic z té noci si nepamatují a pozůstatkem je špinavé oblečení.

Slabiny banshee

Málokdo ví, co může banshee ublížit. Už jen proto, že většina lidí je považuje za mýtus, který se zdaleka nepřibližuje realitě, s jakou vidí čarodějnice, démony a vlkodlaky. Jsou to duchové a překvapivě na ně fungují některé praktiky, jaké se používají proti démonům. Tak jako tak není lidem příliš známo, co vše dokáže tyto tvory zahnat.

  • Měsíční světlo - asi nejdůležitější aspekt, který je za nocí vrhá do nebezpečí. Pod dotekem měsíčních paprsků se projevuje jejich pravá podoba, kterou po smrti nabrali. Ve skutečnosti jsou pouze duchové, kteří přes den nabývají zcela hmotnou podobu, právě měsíc odhaluje skutečnost. Jejich podoba se tak stává nehmotná, prochází jimi světlo i lidská ruka. Nerozplývají se, jak by se někdo mohl domnívat, zůstávají na místě. V některých výjimečných případech se může projevit jejich mokrý zevnějšek, kterého dosáhli při utopení.

  • Hojení zranění - dokonce mohou krvácet, ačkoliv jen na krátkou chvíli a druhého dne po zranění není ani památky, což může uvrhnout na jejich osobu podezření z praktikování čarodějnictví. Pokud se je rozhodne někdo zabít, druhého dne by se znovu objevily a na smrt by si nepamatovaly - znovu by se probudily na břehu, kde se utopily.

  • Vzpomínání na smrt - v určitých chvílích si jsou banshee schopny vybavit krutou pravdu o své smrti. Právě s tímto vědomím, že skutečně zemřely, se začnou postupně vytrácet a přibližně do dvou až tří dnů jejich podstata vymizí.

  • Zničení tělesné schránky - pokud se najde jejich tělo, které obvykle leží pod vodní hladinou ožrané rybami a ptáky, nebo se rozkládá kdesi na mělčině v hlubokém rákosí, a jejich ostatky jsou zničeny lidskou rukou, zakopány nebo pochovány na vysvěcené půdě, okamžitě vyblednou a zmizí. Zda naleznou klid, to zůstává předmětem diskuzí, věří se však, že právě tehdy se jim dostane konečného pokoje.

  • Exorcismus - podobně jako u démonů, i tato praktika může zahnat nepokojnou duši. Není potřeba takových příprav jako při vymítání démona, ani zbytečné rituály, tento druh exorcismu může provést prakticky každý vysvěcený zastupitel církve. Zvláštním faktem je, že i démon může tato vymítat banshee, vzhledem k tomu, že zároveň ublíží sobě, jelikož ho vymítání taktéž oslabí, se to neděje.

BANSHEE 4-2.png
bottom of page