top of page
GHÚLOVÉ 4-1.png

Původ ghúlů ve folklóru

Podle mytologie ze Středního východu jsou ghúlové zlí duchové pouště, kteří na sebe přebírají podobu zvířat nebo lidí, imitují hlasy a vykrádají hroby, aby nasytili svůj věčný hlad masem mrtvých. Hlídají opuštěná místa a útočí především na osamělé cestovatele, aby hodovali na jejich mase. Ve starověkém arabském folklóru patřili ghúlové k ďábelské třídě džinů (duchů) a byli považováni za potomky Iblího, prince temnoty. Jejich přítomnost byla vždy rozpoznatelná podle jejich nezměnitelného znamení - zadních kopyt.

Do anglické tradice vstoupilo toto slovo jako stvoření vykrádající hroby, které se živí mrtvými těly a dětmi. Na Západě neměli ghúlové žádný konkrétní obraz a byli popsáni jako "Ani muž, ani žena... ani zvíře, ani člověk." Předpokládalo se, že využívají převleků nebo měnění podob, jezdí na psech a zajících a v noci zapalují ohně, aby odlákali cestující z hlavní cesty. Příběhy o nich fungovaly jako skvělé strašení neposlušných dětí.

V evropském folklóru představují ghúlové netvory, kteří na sebe uvalili kletbu tím, že za života pozřeli lidské maso - ať už mrtvého člověka či živého. Živí se mrtvolami nebo živým masem, často unáší nemluvňata z kolébek nebo lákají neopatrné lidi na opuštěná místa. Jsou nechutně oškliví a páchnou smrtí. Zároveň jsou nesmírně silní. Jiní je sarkasticky popisují jako génie, takže podvést je se jeví jako lepší způsob než s nimi bojovat. Podle tradice církevní zvony děsí bouři, mor, démony, vlkodlaky a každé nepřátelské stvoření (kromě lidí), tudíž i ghúly, jenž má zvuk zvonu zahánět na útěk.

Ghúlové v Novém světě

Ghúl je výsledkem temné magie, skrze kterou dokázal Nekromant přivést duši zemřelého člověka zpět do jeho těla, avšak s velmi bolestnými následky. V koloniích Nového světa je toto umění zapovězené a bývá spojováno s africkými rituálními oběťmi jako odplata za otroctví, a pomstou indiánských kmenů za vyhnání z jejich země. Dle Svatého písma jsou nemrtví spojováni s příchodem morové epidemie, z níž budou hodovat. Jelikož se bojí hlubokých vod, není možné, aby nějaký připlul z Evropy na lodi, všichni ghúlové v Novém světě se zrodili právě zde. Na rozdíl od mytologie nemají rádi pouště nebo jakákoliv vyschlá místa, která je nutí se škrábat, loupat kůži a hladovět o to víc. Ghúlové se přirozeně zdržují ve stínu a vlhčím prostředí, nezřídka kdy obývají bažiny, různé močály, lesy nebo jeskyně, kde číhají na nic netušící kořist. Dle legendy byli ghúlové příčinou zmizení osadníků v kolonii Roanoke, která roku 1587 zmizela z povrchu zemského.

Důležitým aspektem existence ghúla je všudypřítomný hlad. Jednou silnější, jindy slabší, avšak pro všechny se jedná o neustálou připomínku narušení přirozeného řádu v přírodě. Je jedno, kolik toho sní, žaludek nikdy nebude zcela zasycen a hlad zcela potlačen, pouze na nějakou dobu utlumen. Pro ghúly představuje lidské maso největší pochoutku, hotový kulinářský zážitek, přičemž jeho syrovost ocení ze všeho nejvíc než jakýkoliv druh přípravy - upravované maso a vnitřnosti přichází o potřebné proteiny, což vyvolává leda tak agresi a ještě větší hlad. Není divu, že většinu času loví na opuštěných místech, polních cestách nebo hřbitovech, odkud vyhrabávají mrtvé maso - lidské i zvířecí. Poháněni hladem jsou schopni pronásledování i několik hodin, vidina ukojení potřeb z nich vytvoří ty nejdůmyslnější predátory, před nimiž je třeba se mít na pozoru. Hlad vylepšuje jejich lovecké schopnosti, jsou tedy neobyčejně rychlí, silní a vytrvalí. Při lovu je nezastraší takřka nic, veškeré pudy jsou odstrčeny do pozadí, prioritní je nažrat se za každou cenu. Mohou přijít o končetinu nebo se popálit ale ani to je nepřinutí zpomalit - naopak se zdá, že jejich agrese roste s každým zásahem víc. Nejvíce si pochutnávají na srdci, mozku a morku z kostí. Chvíli si vystačí i se zvířecím masem ale nakonec se vždy ozve touha po lidském. Dlouhou dobu dokáží přežívat i na mrtvolách, pod rouškou noci klopýtají k hřbitovu, odkud vyhrabávají zbytky rozpadajících se těl.

 

Osobnost jako taková se pokřiví násilným návratem na zemi, vnímání se o něco otupí, reakce se často zpomalí následkem nepřirozeného zásahu magie do lidského těla. Myšlení se točí v kruzích kolem masa, svíravého pocitu v žaludku a ghúl vydrží stát na jednom místě jako socha i dobrých několik hodin, než jej něco vrátí nazpět. Na jejich chování ale i pohybech bývá cosi nepřirozeného, normální člověk si jen těžko něco uvědomí - a pokud, pak bývá příliš pozdě. Nemrtvý je schopen v záchvatu odstrčit do kouta zbytky své osobnosti i svědomí, a ublížit komukoliv, včetně člena vlastní rodiny. Jejich pokřivená mysl vnímá takřka všechno jako provokaci, dokonce i komplimenty je mohou vytočit k nepříčetnosti a podnítit k útoku.

GHÚLOVÉ 4-2.png

Nekromant

  • Tento druh čarodějnice je jediný, kdo může přivést nazpět mrtvé tvory jakékoliv rasy (mimo banshee, démonů a chrličů), kteří se tímto rituálem automaticky stávají ghúly. Tělo nesmí být nijak závratně poškozeno, tj. odstraněné končetiny nebo hlava, výrazně popálené nebo ve výrazném rozkladu. Je pak na schopnostech Nekromanta, zda oživí tělo jako loutkovou panenku, nebo se mu povede navrátit do něj i duši a probudit do života skutečného ghúla. Jeho probuzení nelze nikdy vzít zpět, tuto schopnost žádný Nekromant neovládá.

  • Mezi Nekromantovy schopnosti patří vycítění, zda lze oživit nejen tělo ale taktéž duši. Jedná se o výrazné záblesky vzpomínek nebo možné budoucnosti, která se však nikdy nemusí naplnit. Po kontaktu s mrtvým tělem pomocí doteku obvykle následuje silná závrať, křeče nebo zvracení. Čím silnější čarodějnice je, tím větší šance je vrátit duši do takřka původního stavu - vytažení zpoza závoje smrti však nikdy nedovolí, aby duše zůstala jako před smrtí. Pokud čarodějnice přecení své síly nebo se pokusí navrátit duši do značně poničeného těla, může zešílet a nebo zemřít na následky srdeční zástavy.

Oživený

  • Oživený tvor je ke vzkřísiteli připoután neviditelným poutem a i přes možnost získání jiného "pána" je jeho Stvořitelem právě dotyčná čarodějnice, jež ho přivedla zpátky k životu. K tomuto člověku ho pak vede silná náklonnost, někdy prohloubena až v podivnou verzi lásky, vyhledává jeho společnost a je schopný se pro jeho záchranu i obětovat. Kolikrát se city vymykají kontrole, ghúla zaslepuje žárlivost, majetnické pocity i pocit zrady, při kterých je schopen na svého pána zaútočit a pokusit se ho zabít, což však vede k jeho vlastní záhubě.

  • Dokáží jednat samostatně a racionálně, nejsou pouze poslušnými mazlíčky. S menšími odchylkami si uchovají svoji původní osobnost, ale některé prvky chování a vlastnosti se vytratí nebo se nahradí mnohem horší variantou. Čerstvě probuzený ghúl se musí do pár hodin nakrmit lidským masem, nejlépe čerstvým ale ani mrtvoly mu neuškodí, jinak hrozí utržení se ze řetězu a naprosté otupení myšlení, což vede k vegetativnímu stavu. Ani po nakrmení není možné oživit mrtvý mozek a ghúl se více méně stává obyčejným "zombie" schopným se leda tak krmit bez zařazení do společnosti.

Fyziologie ghúlů

Podoba s lidmi je jasná, ostatně se jedná o oživlá mrtvá těla příslušníků lidské rasy (nebo jejich prokletou formu), avšak hlad a svit luny odhaluje jejich pravou podstatu, která se jeví jako odpudivá, znechucující a citlivé povahy může dovést i k šílenství. Dle záznamů a očitých svědků se jedná o výrazně bledá stvoření s očima černýma jako uhel a bělmem zbarveným do rudého odstínu čerstvě prolité krve.

 

Pravda je taková, že čím déle hladoví, tím jejich přirozenost vyplouvá na povrch. Zranění způsobená za smrti (i před ní, např. v rámci mučení) se vybarvují tmavým odstínem, pod už tak sinalou kůží, která mnohdy získává na našedlé barvě, vystoupávají výrazné černé žíly. Zorničky se roztahují a dokáží zahalit duhovku. Zuby naopak žloutnou, dech může výrazněji zapáchat. Tělo ovládají tiky a různé druhy nepřirozených záškubů. Jakmile vyjde na obzor měsíc v plné kráse nezahalen mraky, odhalí tělo tak, jak vypadalo při oživení - maso může odpadat z kostí tlením, chybí oční bulvy v ďůlcích, odhalená čelist nikomu nepřidá na kráse. Ani tato skutečnost jim neubírá na schopnostech, především na síle nebo rychlosti, ačkoliv je mnohem snadnější je připravit o končetinu. Při zranění nekrvácejí jako normální lidé, z ran vytéká temná, takřka černá hutnější hmota, což je sražená krev.

Tyto důkazy jejich zmrtvýchvstání může do jisté míry napravit nakrmení se. Čerstvé lidské maso hojí veškeré rány nejefektivněji a nejrychleji, např. i useknutou paži, která se s tělem spojí; mršiny z lidských těl se počítají jako druhé nejvýživnější a do třetice se jedná o faunu, živá je lepší než mrtvá. Potrava z člověka (nebo jakékoliv příbuzné lidské rasy) vydrží průměrnému ghúlovi na několik týdnů, obvykle na necelý měsíc (cca 28 dnů). Mrtvoly se tráví rychleji a v takovém případě hlad útočí už deseti dnech, maximálně po dvou týdnech, živá zvířata dodávají potřebné proteiny nanejvýš na týden, zvířecí mršiny vyhladoví ghúla nejpozději za tři dny. Měsíc prozradí přítomnost i čerstvě nakrmených ghúlů, proti jeho moci jsou bezbranní - proto dávají přednost toulkám při novu nebo úplném zatmění. Čerstvé maso (tím je na mysli lidská oběť, kterou uloví) pomáhá v jejich tělu obnovit tok krve a na malou chvíli (cca na 10-14 dnů) je těžké odlišit jejich fyziologii od klasického člověka - jejich srdce tluče rychleji (byť pořád o něco pomalu než normálně), vykazují jen o něco nižší teplotu než lidé a podobně.

Jejich existenci nevyhledávají zvířata, naopak se jim obloukem vyhýbají. I takoví vlkodlaci nebo kožoměnci z nich cítí cosi nepřirozeného, což je často nazýváno "pachem smrti", z něhož se jim ježí chlupy na rukách a krku. Sami však nedokáží identifikovat, což je s dotyčným špatně, neboť ghúlové patří více méně mezi báchorky na strašení dětí. U čerstvě nakrmených přebije krev jejich vůni.

GHÚLOVÉ 4-3.png

Seznam schopností ghúlů

Predátor

Základní:

  • Nadlidská síla

  • Necítění bolesti

  • Regenerace

  • Odolnost vůči magii

Bonusové:

  • Rychlost

  • Boj na blízko

  • Jed v krvi

​​

Max 1 bonusová schopnost

Ochránce

Základní:

  • Necítění bolesti

  • Regenerace

  • Odolnost vůči magii

  • Odolnost mysli

Bonusové:

  • Čtení myšlenek

  • Telepatie

  • Hypnotický pohled

​​

Max 1 bonusová schopnost

Vykradač

Základní:

  • Nadlidská ohebnost

  • Zesílené smysly

  • Regenerace

  • Odolnost vůči magii

Bonusové:

  • Přebírání emocí

  • Přebírání schopností [základní]

  • Imitování hlasů a chování

​​

Max 1 bonusová schopnost

Slabiny a zabití

Zabít ghúla, zvláště pak hladového, představuje i pro zkušené lovce tvrdý oříšek. Vzhledem k jejich schopnosti vytrvale útočit i přes vážná zranění, např. v podobě ztráty končetiny nebo sérii střelných poranění, se může souboj na život a na smrt snadno pozměnit v prohru pro po zuby ozbrojeného lovce. Existuje však několik způsobů, před nimiž se ghúlové nedokážou uchránit a stojí je to život.

  • Smrt jejich Stvořitele vede k okamžitému zániku oživených ghúlů. Je to jako by je někdo opět nechal zemřít, na místě zkolabují. I pomalé umírání Nekromanta, který je přivedl k životu, je zraňuje, na těle se mohou objevovat totožná zranění, dokonce trpí bolestí, která je může zpomalit, zároveň ale posílit jejich vražedné instinkty.

  • Oheň představuje přirozeného nepřítele a všichni ghúlové se mu vyhýbají na sto honů. Ostatně ani sluneční světlo jim způsobuje menší muka, pálí je v očích a zdá se, že na slunci se jejich metabolismus zrychluje, hladoví tak o něco rychleji než normálně. Spáleniny se jim hojí daleko pomaleji než jakékoliv jiné zranění.

  • Useknutí hlavy patří k nejběžnějším způsobům, jak se ghúla zbavit. Končetiny jako takové se dokáží znovu spojit se zbytkem těla, avšak useknutá (nebo rozmačkaná) hlava nikoliv. Lovci, kteří se s ghúly již někdy setkali, proto předně míří na tuto část těla. I samotné zničení ostatků může ghúla zabít, například rozdrcení kameny, jakákoliv forma rozmačkání nebo rozervání a ukrytí na různých koutech světa.

  • Exorcismus je další variantou, jak se s oživeným zesnulým vypořádat. Většina vymítačských rituálů nedopadla dobře a proto se neprovádějí často.

GHÚLOVÉ 4-4.png
bottom of page