top of page
Měnová soustava.png

Peníze v dobách kolonizace

Nedostatek peněz byl pro první americké kolonie problémem. Anglie nedodala a hlavně odmítala dodat svým koloniím dostatečné množství mincí a zároveň jim zakázala vyrábět si své vlastní. První osadníci tak přinesli mince z Evropy, ale ty se v Novém světě dlouho neohřály - rychle se tam vrátili nazpět do evropských zemí, aby se jimi zaplatily zásoby pro další výlety do budoucí Ameriky. Z nedostatku peněz museli kolonisté vyměňovat zboží za jiné a nebo používat primitivní měnu, jako byl indiánský wampum (pás o třech až pěti šňůrkách s navlečenými korálky, které reprezentovaly smlouvu), hřebíky a tabák.

Koloniální mince

Časem se v koloniích v důsledku obchodu objevily některé španělské, portugalské a francouzské mince. Nejznámější z nich byl španělský dolar, který sloužil jako neoficiální národní měna ve všech koloniích po většinu 17. a 18. století. Se svým výrazným designem a stálým obsahem stříbra byl španělský dolar nejdůvěryhodnější mincí, jakou kolonisté znali. Aby došlo ke změně, byl dolar ve skutečnosti rozřezán na osm kusů neboli „bitů“. Tak přišly termíny "kousky z osmi" z těchto raných dob a "dva bity" z naší doby.

Koloniální papírové peníze

Když kolonie neměly kov na mince, často používaly papírové peníze. Většina koloniálních bankovek byly 'úvěrové' bankovky, které měly být směnitelné v mincích. Byly velké, rozhodně větší než moderní americké bankovky (spíše se podobaly cenným listinám) a popsané hodnotou, za kterou se směnily. Většinou je vydávali bohatí, banky a nebo samotná koruna. Tento typ koloniální měny nevydržel velmi dlouho, protože kolonie jich obecně vydávaly příliš mnoho a výsledná inflace způsobila, že účty byly bezcenné. Tím vznikl výraz "Nestojí ani za kontinentálku", tedy danou kontinentální měnu.

Šilink.png

Šilink a pence

Již v roce 1650 zaznamenala kolonie Massachusetts Bay komerční úspěch. Ale nedostatečný přísun peněz ohrožoval budoucí vývoj kolonií a navíc Anglie nebyla nakloněna k zasílání zlatých a stříbrných mincí za oceán, protože sama trpěla jejich nedostatkem. Koruna dokonce uvalila zákaz na jejich ražení a jak již bylo řečeno, kolonisté se museli zpočátku spokojit s primitivním směňováním zboží za jiné.

Bostonské úřady nakonec vzaly věci do svých rukou a povolily dvěma osadníkům, Johnu Hullovi a Robertu Sandersonovi, aby si v hlavním městě v roce 1652 zřídili mincovnu. Oba brzy začali razit stříbrné mince – šilinky, šestipence a třípence. Téměř všechny nové mince nesly stejné datum: 1652. To byl původ nejslavnější koloniální mince Ameriky, borovicového šilinku. Název pochází ze stromu vyraženého na líci. Symbolizoval jeden z hlavních vývozních artiklů kolonie v Bay - z borovice byly vyrobeny stěžně lodí. Mince z Massachusetts nejenže kolovaly v rámci celé této kolonie, ale byly obecně přijímány na celém severovýchodě a staly se samy o sobě měnovým standardem. A proč datum 1652? Někteří věří, že to bylo zamýšleno jako připomínka založení mincovny v Massachusetts, k němuž došlo v roce 1652. Jiní věří, že výběr byl odrazem větších politických událostí.

Ražba mincí byla výsadou krále. Teoreticky neměli tito kolonisté právo razit své vlastní mince, bez ohledu na to, jak velká existovala potřeba z nedostatku v Novém světě. Ale v roce 1652 neexistoval žádný král. Král Karel byl sťat před třemi lety a Anglie byla republikou. Lidé v Massachusetts se možná chytře rozhodli uvést toto datum na své ražení mincí, aby mohli popřít jakoukoli nezákonnost, až bude monarchie obnovena. Tento šilink z roku '1652' byl pravděpodobně ražen až kolem roku 1670. V roce 1682 byla Hullova a Sandersonova mincovna po bližším prozkoumání anglickou korunou uzavřena.

Měnová hodnota

Je to snadné:

  • 1 šilink = 12 pencí

  • 12 pencí = 2x šestipence, 4x třípence nebo 6x dvoupence (ty však byly velmi vzácné a prakticky se nevyráběly)

Pro představu, co jste si mohli pořídit za tuto měnu:

  • 3 pence = základní zboží: zelenina, pečivo, oprava bot, víno, levná kořalka, horší ubytování v hostinci

  • 6 pencí = pytel mouky, menší kus masa, boty, hrubá látka (měřená na lokty), noc s nevěstkou, cetky

  • 12 pencí / 1 šilink = lepší látka, lepší (nebo větší) kusy masa, kvalitní rukavice, zajíc

  • 2/6 šilinku (2 šilinky a 6 pencí) = šaty pro nižší třídu, malý vepřík, ovce, herka, holandský čaj, knihy

  • 5 šilinků = šaty pro střední třídu, kráva, menší zvěřina

  • 8 šilinků = šaty pro vyšší třídu, dřevěný rám manželské postele, vysoká, zvěřina

  • 15 šilinků = šperky, kůň, vyřezávaný nábytek, menší kus půdy

  • 50 šilinků = nákup otroka, luxusní ložní prádlo z Holandska, pořádání společenské akce

Měnová soustava 2.png
bottom of page