top of page
Měňavci 4-1.png

Původ měňavců ve folklóru a mytologii

V mytologii, folklóru a spekulativní fikci je metamorfóza schopnost fyzicky se transformovat ze své pravé lidské podstaty do zvířecí nadlidskou schopností, božským zásahem, démonickou manipulací, čarodějnictvím nebo zděděním schopnosti. Myšlenka přeměny do zvířete je nejstarší forma totemismu a šamanismu, stejně jako její zmínky lze spatřit v nejstarší dochované literatuře a epických básních jako je Epos o Gilgamešovi a Ilias. Tento koncept zůstává běžným literárním prostředkem v konspiračních teoriích, moderní fantasy, dětské literatuře a populární kultuře.

Mezi populárními stvořeními měnící svůj tvar nalezneme především vlkodlaky a upíry, předchůdce ghúlů (zmínky o nich jsou většinou evropského, arabského a indiánského/raného amerického původu), huli jing z východní Asie (včetně japonské kitsune a korejského kumiho) a bohy, bohyně a démony v četných příbězích z mytologie, mezi které patří například severský Loki nebo řecký Proteus. Proměna do podoby vlka je specificky známá jako lykantropie a taková stvoření, která procházejí takovou změnou, se nazývají vlkodlaci, o nichž najdete informace zde. Therianthropie je obecnější termín pro změnu člověka na zvíře, ale takováto terminologie se používá jen zřídka. Nejčastěji se používá termín metamorfóza.

Navahové a Skinwalkeři

V kultuře Navahů je skinwalker druh mocné a ve většině případů i zlé čarodějnice, která ovládá schopnost proměnit sebe ve zvíře, nebo je pomocí čárů ovládat. Tento druh čarodějnice je mezi Navahy nazýván 'Yee naaldlooshii', což v překladu znamená 'Chodící po čtyrech'. Je to jen jeden z několika typů čarodějnic, které se vyskytují v indiánských kmenech, a je považován za nejprchavější a nejnebezpečnější. Pro lidi z kmene Navaho je čarodějnictví jen další součástí jejich duchovnosti a jedním ze 'způsobů' jejich života. Samotná magie jako taková je již dlouho součástí jejich kultury, historie a tradic. Dle Navahů čarodějnice existují bok po boku lidí a nepatří mezi nadpřirozené tvory.

Navahové věří, že existují posvátná místa, kde jsou přítomny síly dobra i zla a tyto síly lze využít pro obě strany. Léčitelé využívají tyto schopnosti k uzdravení a pomoci členům kmene, zatímco ti, kteří praktikují temné čarodějnictví, se snaží nasměrovat duchovní síly, aby způsobily újmu nebo neštěstí ostatním. Tento typ čarodějnictví je znám jako 'Čarodějnická cesta', která různými způsoby využívá lidské mrtvoly, např. nástroje z kostí - ty se poté používají k prokletí, ublížení nebo zabití zamýšlených obětí. Znalosti o těchto schopnostech se předávají stařešinami po generace.

Kmen Navahů je součástí větší kulturní oblasti, která také zahrnuje kmeny Pueblo, Apače, Hopi, Ute a další, které mají své vlastní verze Skinwalkerů. Každá obsahuje zlovolnou čarodějnici, která se dokáže proměnit ve zvíře. Mezi těmito kmeny byla po celá léta o Skinwalkerech vyprávěna řada příběhů. Někdy se tyto čarodějnice vyvinuly z toho, že žily jako uznávaní léčitelé nebo duchovní průvodci, kteří se později rozhodli využít své síly ke zlu. I když mohou být buď muži nebo ženy, jsou to častěji muži. Ve dne se volně procházejí mezi kmenem a tajně se proměňují pod rouškou noci.

Měňavci 4-3.png

Aby se Navah stal Skinwalkerem, musí být v prvé sám čarodějnicí. K naplnění dojde až poté, co  provede ten nejhorší skutek - zabití blízkého člena rodiny, nejčastěji sourozence nebo potomka. Po splnění tohoto činu pak jedinec získává nadpřirozené schopnosti, které mu dávají schopnost přeměnit se ve zvířata, či spíše v jejich část. Nejčastěji jsou k vidění ve formě kojotů, vlků, lišek, pum, psů a medvědů, ale mohou mít podobu jakéhokoli zvířete. Poté nosí kůže zvířat, ve která se promění, odtud název Skinwalker. Někdy také nosí na hlavě zvířecí lebky nebo parohy, což jim má přinést více síly. Vybírají si, v jaké zvíře se chtějí proměnit, v závislosti na schopnostech potřebných pro konkrétní úkol, jako je rychlost, síla, vytrvalost, splynutí s okolím, drápy a zuby a podobně. Mohou se libovolně proměňovat, jak zrovna potřebují a jejich mysl bývá divoká, zvířecí, málokdy lidská. Kvůli tomu Navahové považují za tabu, aby její členové nosili srst jakéhokoli dravého zvířete. Přijatelné jsou však ovčí kůže, kůže a jelenice.

Měňavci 4-2.png

Prokletí nebo dar

Snem každého indiánského válečníka na půdě Nové Anglie bylo získat sílu určitého zvířete, jenž by jim pomohlo v bojích, ochraně vesnice či kmene nebo za účelem svržení svých nepřátel. Šamanské zkazky z různých koutů země dokládaly možnost získat sílu i podobu zvířete prostřednictvím rituálu, při němž získá dotyčný určité schopnosti, které mu mají pomáhat na cestě životem. Mnoho z těchto kmenů stále věří ve slova starších a při dovršení určitého věku nechávají své muže (někdy i ženy) podstupovat bolestný rituál, který je obdaruje schopnostmi měňavců - lidí, kteří se zahalují do kůže zvířete a přijímají jeho divokou povahu spojenou s přírodou. Je ctí být vybrán pro tento rituál, neboť se jedná o požehnání bohů a předků a také o propojení se s duchy minulosti, kteří pomáhali osidlovat tuto zemi.

Měňavec, někdy také kožoměnec [angl. shapeshifter] se dá označit za napůl člověka, napůl kterékoliv zvíře, jehož schopnosti, výhody a kůži získá prostřednictvím magického rituálu. Též se však může jednat o kletbu a tím tedy i překážku - za kletbu je považován tento rituál pro bělochy, někdy i pro černochy. Šamani tvrdí, že po uděleném požehnání je k tomu zapotřebí pozřít o určité fázi luny srdce tvora, jehož sílu chce druhý získat, přičemž ho musí ulovit vlastníma rukama, umýt se v jeho krvi, díky čemuž se jejich pouto upevní, a tři dny poté hladovět. Kůži přitom musí darovat bohům tak, že ji spálí v ohni. Je to jakási zkouška, které se účastní vybraní členové kmene z pověření šamana či rady stařešin. Co je na tom pravdy, to nikdo neví, přesto se zdá, že tento druh spojení mezi člověkem a zvířetem funguje. Muži z původních indiánských kmenů si už jistou dobu předtím vyhlížejí zvíře, jehož sílu touží získat, někdy se tento vzájemný vztah prohlubuje. Pokud by se někdo rozhodl jednat na vlastní pěst bez souhlasu stařešin, byl by nejen z kmene vyhnán a jeho jméno by se nikdy nesmělo vyslovit ani použít pro potomky, taktéž by byl loven.

Magický rituál má několik různých forem, proto jsou dochovány nejrůznější zkazky o tom, jak se vlastně může člověk stát měňavcem, neboť zde není jednotný výklad. Jedno je ale jisté - pakliže se jedná o kletbu, je nutné si opatřit pramen vlasů toho, na koho má být kletba uvalena (a to i ta vlkodlačí), nejlépe i osobní věc nebo alespoň její část a samozřejmě tvor, do jehož podoby má být uvrhnut, případně stačí i jeho kůže. Tohoto druhu umění jsou schopné pouze čarodějnice - okultisté, které využívají proklínání ostatních ke zbavení se nepřátel a mučení vybraných cílů. Tyto rituály jsou velmi vyčerpávající. Prokletý obvykle trpí daleko víc při přeměně, a není výjimkou, že jednoho dne by zvířecí mysl, do této chvíle odstrčená, mohla ovládnout lidskou část a člověk by nakonec zůstal uvězněn napořád ve zvířecím těle. 

Do zvířecí podoby mohou být proměněny i děti v raném věku, respektive pouze proklety. Jejich schopnost přeměňovat se nastupuje většinou o dost později a to kolem cca devíti, deseti let při silném osobním zážitku, který v nich vzbudí strach nebo vztek. Právě tehdy se aktivuje kletba a začne transformace. Ve výjimečných případech k ní může dojít i o pár let dříve, nikdy však ne před sedmým rokem života, není tedy možné, aby se proměnilo nemluvně nebo batole. Ve vysokém počtu případů při přeměně dětí vznikají nejrůznější tělesné vady - pajdání, problémy s pohybem prstů, nejsou vyloučeny ani mozkové příhody, kvůli kterým ochrne část tváře. Také je možné přijít o sluch, aspoň částečně, někdy dítě naopak trpí syndromem zvaným tinnitus, kdy jim v uchu neustále píská. Výjimečně se projeví i autismus, ani v dnešní době není jasné, jak tato porucha vzniká u mladých měňavců. Při přeměně do cca deseti let hrozí vysoké riziko smrti, neboť tělo není připraveno na takovou bolest. Proto není dochováno mnoho informací o měňavcích v mladším věku, dokonce i Indiáni dovolují tuto zkoušku podstoupit až v čtrnácti letech.

I proto, krom získání intenzivnějšího smyslového vnímání jako je sluch, čich nebo zrak, se mu dostává i možnosti libovolně se během kterékoliv doby přeměnit na zvíře, jenž bylo součástí rituálu či prokletí. Svou schopností metamorfózy tak není limitován pouze na úplněk, jak je tomu u vlkodlaků, ale časté měnění lidské fáze za zvířecí schránku ho vyčerpává, navíc může snadno onemocnět. Nelze se však přeměňovat na jakýkoliv typ zvířete, musí být místní, nikoliv exotické [tato výjimka je možná pouze u otroků z Afriky]. Stejně jako u vlkodlaků se jedná o velmi bolestivý zážitek, neboť jsou kosti přetvarovány do požadovaného tvaru zvířete a proměna chvíli trvá. Též se nejedná o virové onemocnění, nelze tuto schopnost přenášet ani kousnutím nebo skrz těhotenství, geneticky se nepřenáší. Je však možnost, že pokousaný člověk může umřít na zánět, vzteklinu, či cokoliv jiného, co ve své zvířecí podobě [popřípadě lidské, bude-li trpět horečkou nebo jinou podobnou nemocí] přenese na svou oběť. U měňavců byly klasifikovány dva stavy proměny - kompletní a poloviční, neboť někdy se kletba či kouzlo nevydaří nebo není dotyčný dost silný na to, aby celistvou proměnu přežil. Tudíž je možné, že se při procházce lesem setkáte s tvorem, jež vám z části bude připomínat zvíře nebo monstrum z bájí.

Schopnosti měňavců

Dravec

Základní:

  • Přeměna na létavce

  • Zesílený smysl [zrak/sluch]

  • Rychlost

Bonusové:

  • Instinkt

  • Empatie

  • Vnímání aury

  • Léčitelství

  • Telepatie

  • Čtení myšlenek

  • Boj z dálky

  • Ovládání zvířecí mysli [přeměnené zvíře]

​​

Max 3 bonusové schopnosti

Šelma

Základní:

  • Přeměna na šelmu

  • Zesílený smysl [zrak/sluch/čich]

  • Síla

Bonusové:

  • Instinkt

  • Empatie

  • Vnímání aury

  • Regenerace

  • Boj beze zbraně

  • Znalost jedů a bylin

  • Vidění duchů

  • Ovládání zvířecí mysli [přeměnené zvíře]

​​

Max 3 bonusové schopnosti

Fámul

Základní:

  • Přeměna na fámula

  • Zesílený smysl [zrak/sluch/hmat]

  • Obratnost

Bonusové:

  • Instinkt

  • Telepatie

  • Čtení myšlenek

  • Deja vu

  • Jed v těle

  • Vidění duchů

  • Elektrokineze/Cryokineze

  • Ovládání zvířecí mysli [přeměnené zvíře]

​​

Max 3 bonusové schopnosti

Fámulové

Jsou taktéž známí jako sluhové, bližní nebo prokletí, kteří získávají podobu zvířat, aby lépe sloužili svým čarodějnickým pánům. Ne každá čarodějnice nutně musí vlastnit fámula, přesto to bývá překvapivě běžná záležitost, u každého druhu čarodějnic však tito zvířecí sluhové nabývají jiné podoby. U přírodních čarodějek se může jednat o obyčejná zvířata (často se jedná o druhy plazů nebo hlodavců), která se běžně vyskytují v přírodě. Oproti tomu temné čarodějnice preferují kočky, pavouky, hady, ropuchy (či jiné druhy žab), ještěrky, netopýry nebo štíry, přičemž se jedná hlavně o zakleté lidské bytosti, které jsou podrobené jejich vůli a nemají možnost se sami přeměňovat, pokud jim to pán nedovolí. Někteří nemají na výběr a stanou se darem čarodějnici, která neovládá schopnosti rituálních kouzel a tudíž zůstane ve své podobě do vlastní smrti.

 

Mezi čarodějnicemi jsou velmi užiteční, poskytují ochranu před újmou, hlídají je v nebezpečných situacích, kdy nasazují vlastní život pro pána, a jsou často součástí při kouzlení a magických rituálech. Dle legend jsou fámulové vázáni na čarodějnice, kterým sloužím, což vede k tomu, že když jejich pán zemře, zemřou s nimi (resp. krátce po nich) v agónii z jejich ztráty. Když zemřou, jejich pravá forma se stane viditelnou. Většina fámulů bývá celkem poslušná, pokud se pokouší odporovat či dokonce zkusí napadnout svého pána, trpí nepředstavitelnými bolestmi, která však za žádných okolností nevede k jejich skonu - jedná se pouze o vynalézavý způsob mučení, dokud se jejich duše nepodrobí. Pakliže zahynou dříve než jejich pán, je jejich smrt doprovázena bolestmi v žaludku a podivným pocitem při zpřetrhání pout. Pokud je jejich smrt násilná (ať už ve zvířecí či lidské formě), čarodějnice prožívá stejnou bolest, jako by se ocitla v kůži svého bližního a jeho očima se účastní utrpení, což může vést k pomstě vůči mučiteli.

Skinwalker

Základní:

  • Přeměna na zvíře

  • Zesílené smysly

  • Síla/Rychlost

  • Telepatie

Bonusové:

  • Tvorba nemocí

  • Regenerace

  • Manipulace mysli

  • Imitace hlasu

  • Hypnotický pohled

  • Necítění bolesti

  • Boj beze zbraně

  • Ovládání zvířecí mysli [přeměnené zvíře]

​​

Max 3 bonusové schopnosti

Něco o Skinwalkerech

V moderní době se jedná spíše o pověst než-li o skutečnost, pokud nějací existují, pak je jich opravdu malé množství, jelikož byli vyvražděni loveckými organizacemi a příchodem dalších staletí. Skinwalkerem se mohli stát pouze příslušníci indiánských kmenů, nativní Američané a nikdo jiný. Tato proměna sloužila pouze pro ně jako výstraha a nemohla být použita do podoby kletby, i když by si to někteří okupovatelé více než zasloužili.

 

Jak již bylo řečeno výše v článku, Skinwalkerem se může stát potomek Indiánů (i poloviční), který disponuje temnými čarodějnickými schopnostmi - obvykle se jedná o Nekromanty, Okultisty nebo Parazity, u jiných čarodějnic se tato přeměna neprojevila. Po vykonání vraždy započne rituál proměny, který doprovází několik dnů stavů běsu, při kterých se jedinec chová nevypočitatelně, mění se mu emoce jako na horské dráze a potýká se s věčným hladem, který poté už nikdy neutiší - proto převážně loví ve své nové podobě. Celá přeměna trvá do prvního novu, kdy se zdá, že se vše vrátilo do normálu a i prokletý se chová celkem normálně. Může si stěžovat na citlivější smysly, dokonce i citlivěji reaguje na světlo a drží se v temnotách, také se i projeví nadlidská síla nebo rychlost. Jakmile však nastane úplněk, přeměna započne i po fyzické stránce. Od té doby žije ve věčném hladu a touze ubližovat. Někdy může vyvraždit část svého kmene v zuřivém řádění. Po přeměně je schopen se napojit na myšlenky ostatních Skinwalkerů, pokud na ně narazí.

Slabiny a lov měňavců

Nejrychlejší a nejúčinnější cestou, jak se zbavit měňavců, je zabít je v jejich zvířecí podobě, kdy se nemohou tolik bránit. Je však těžké je vypátrat - zvlášť pokud se zařadí do smečky či stáda zvířat svého druhu. I zde je lze poznat podle určitých znaků: pokud si udržují lidské vědomí, nikdy se nebudou chovat zcela stejně jako okolní fauna, což je může částečně vyčlenit. Navíc se tím člověk aspoň částečně zbaví viny ze zabití člověka, pokud o něm bude smýšlet jako o zvířeti. Bývali loveni pro kůži, nicméně po zabití se přeměňují zpět do své lidské podoby.

  • Nemoci - podobně jako obyčejní lidé, i měňavci podléhají nemocem, která nedokáže jejich regenerace vyléčit, mnohdy jsou ještě o něco náchylnější a mohou být i pacientem nula pro pozdější mutace podobně jako je tomu např. u viru Sars. Nemoci si přenášejí do lidského těla a naopak.

  • Oheň / Voda - ve své zvířecí podobě si často vypěstují hrůzu z těchto dvou elementů, ke kterým se i jako lidé nechtějí tolik přibližovat. Vše vždy záleží na zvířeti, do jehož kůže se dotyčný přeměňuje, ohni nefandí většina z nich.

  • Citlivé smysly - Hluk, ostré světlo, zápach nebo silná vůně; to všechno může měňavce dezorientovat a nebo ho dokonce paralyzovat, což se používalo k jejich lovu.

  • Vlkodlaci - proti vlkodlakům jsou bezmocní a běžně se stávají jejich kořistí, pokud se rozhodnou vyjít ven o úplňku. Jediný, kdo se jim může aspoň částečně postavit, je Skinwalker a nebo měňavec, který se umí přeměnit do podoby medvěda, i ten ale nemusí být překážkou.

  • Čarodějnice - toto se týká spíše fámulů, kteří mají své pouto s čarodějnicí, která je přeměnila. Ale platí to i pro zbylé čarodějnice, které uvalí kletbu na dotyčného. Při jejich zranění se pouto začíná napínat a měňavec pociťuje dezorientaci spojené s bolestí, jako by se jim někdo snažil vyrvat vnitřnosti. Po její smrti, kdy se pouto zcela přetrhne, je pro měňavce snadnější utlumit svou lidskost ve zvířecím těle a může zapomínat se proměňovat nazpět. Fámulové okamžitě umírají.

Měňavci 4-4.png
bottom of page