top of page
CHRLIČI 4-1.png

Původ chrličů v architektuře

Chrliče jsou obvykle popisováni jako podivné a děsivé řezby a sochy na budovách. Tyto kamenné nestvůry, sloužící jako duchovní strážci, bdí nad městem ve dne a hlavně v noci a pozorují vše, co pod nimi prochází. Zatímco všechna takováto stvoření jsou opisováni jako chrliče, skutečný chrlič je ten, který slouží jako výlevka vody. Název chrlič [angl. gargoyle] pochází ze starofrancouzského 'gargouille' a pozdně latinského 'gurgulio', přičemž obojí znamená hrdlo. Byly to rané dešťové okapy a sloužily k nasměrování vody pryč z budov. Ostatní tvorové, kteří zdobí budovu, neslouží jako chrlič - okap, jsou spíše pitoreskní, karikatury. Mnoho chrličů a pitoreskních prvků je antropomorfních, zoomorfních a velmi monstrózních. Přesto se chrlič stal všeobjímajícím termínem používaným k definování tvorů vytesaných do architektury a střežících domy a zahrady těch, kteří milují ohavná stvoření.

Středověké období obsahovalo mnoho pověrčivých příběhů a legend a produkovalo velká díla strukturálního umění. Mezi ně patří chrliče, kteří zdobili jejich kostely a důležité budovy. Kamenné rytiny sloužily jako ilustrace a knihy pro ty, kteří byli negramotní, dokumentovaly příběhy a život a zaznamenávaly jej do nezničitelného obrazu, který všichni mohli snadno vidět a pochopit. Některé chrliče pocházejí ze starověkého Řecka a Říma a byly postaveny z terakoty. Nikdo skutečně nezná původ a zdůvodnění chrličů, ačkoliv v poslední době vzniklo mnoho teorií a legend. Zda jsou skutečně platné, nikdo s jistotou neví.

Mýtická a duchovní spojení

Ve středověku šly náboženství a pověra někdy ruku v ruce a byly pro lidi velmi důležité. Mnozí vzhlíželi k bohům a bohyním, duším, energiím a duchům nebo jiným nadpřirozeným entitám pro vedení, základní odpovědi na životní problémy a pro ochranu. Lidé neviděli lepší ochranu před zlými duchy než bylo umísťování obrazů nadpřirozených bytostí na svá místa uctívání. Tato kamenná stvoření měla pracovat pro ně a chránila je před těmi, kteří by jim chtěli ublížit. Někdo si mohl myslet, že by bylo lepší použít obrázky svatých a jiné  modly - a skutečně mnozí považují krucifix za mocný znak boha - ale v jiných ohledech bylo odsuzováno vyřezávání obrazu Boha na místě uctívání. Zdálo se troufalé vědět, jak Bůh vypadá. Myslelo se také na obrazy Krista, ale ten byl pouhým člověkem a nacházel se Božím domě - kostelech či v katedrále. Možná se uvažovalo i nad obrazy starých bohů, ale vytesat obrazy starověkých bohů do domu jediného pravého Boha bylo rouhání. Byl to jen logický krok vzít strážné aspekty chrliče a použít je jako ochránce, zvláště když se o nich v mýtech vědělo, že jsou strážci a mají mocné schopnosti.

Chrliče byly známí tím, že hlídaly a odháněly zlé duchy a zastrašovaly ostatní stvoření, která chtěla ubližovat. Čím ohavnější a děsivější vzhled, tím větší šance je zastrašit nejrůznější temná stvoření. V noci ožívají a chrání, zatímco člověk spí a je zranitelný. A okřídlené chrliče mohou obletět celé okolí a pokrýt celou vesnici či město i kostel. S východem slunce se chrliči znovu vrátí na své místo, aby sloužili jako strážci během dne, kdy je vidět jejich divoká tvář, a odstrašují ty, kteří jim vidí tváře. Dalším mýtem, který se datuje do starověkého Řecka, je, že chrlič dokáže vyčistit jakoukoli znečištěnou vodu, a protože mnoho z nich sloužilo funkčním účelům jako chrliče deště, mělo se za to, že když prší, čistí vodu sestupující z nebe a brání nemocem a zásoby špinavé vody.

CHRLIČI 4-2.png

Zrození chrličů

Bytost chránící svého pána nebo vybranou osobu se může v dnešní době stát prakticky z jakékoliv sochy. Už to ani nemusí být děsuplná obludnost umístěná vysoko na kostele jako tomu bývalo dřív, mnozí démoni se spokojí se sochami z hřbitova nebo zahrad - výběr je takřka nekonečný, ačkoliv preference obvykle zůstává stejná. Nelze však probudit ledajakou sochu, nezbytnou podmínkou je, že ji vytvořil umělec, který do ní vložil část sebe, svého života, své duše. Obvykle jsou to lidé, kteří se pro um zaprodali démonům, v jejich práci je cosi odlišného, co démony vábí, neboť z konečného výtvoru cítí utrpení a počínající šílenství, což je přesně to, co je láká. Pro démona je tedy velice důležité si vybrat tu správnou sochu, ke které bude cítit jakési pouto, hluboké zaujetí, skoro až fascinaci.

Chrliče ožívají na požádání démona, který je vysvobodí z jejich kamenné podoby tím, že jim předá část své síly - konkrétně pozřenou duši, kterou do kamene vtiskne. Jedná se o zvláštní magický rituál, díky kterému dojde k propojení a duše uvnitř kamenného těle procitne do nového života. Jsou jejich sluhové, věrní otroci a strážci, kteří mají za úkol plnit rozkazy démonů a chránit speciálně vybrané duše, s nimiž byly sepsány smlouvy. Aby došlo k naplnění kontraktu a člověk, čarodějnice či jiný tvor se nevysvobodil z pout sjednané smlouvy, stávají se jejich osobními strážci a chrání je před zlem nebo náhlým úmrtím. Pakliže by selhali a dotyčný by zesnul dříve než po vypršení platnosti smlouvy, démon by přišel o duši posilující jeho moc. Vzhledem k rivalitě mezi démony může nastat moment, kdy se jiní chrliči mohou snažit zničit jiné chrliče - ne jednou došlo k řádění, kdy byly rozbity veškeré sochy, aby se předešlo konkurenčnímu boji o duše.

 

Vzhledem k tomu, že chrliči jsou tvořeni kamenem, jen tak je něco nezastaví - ani vlkodlak ne, pokud by nechtěl přijít o zuby a i přes to, že jsou na sebe schopni vzít lidskou podobu, čehož rádi využívají. Ostatně jako kamenná monstra by přilákali mnoho nechtěné pozornosti. Přes den využívají iluzi, aby zakryla místa, kde jejich sochy schází. Tu běžní lidé a někteří další tvorové neprohlédnou, je však dočasná a zpravidla na přímém letním slunci se může rozplývat. Tvorové schopni identifikovat nadpřirozeno však tuší, že je něco špatně a mohou iluzi prohlédnout, v některých případech i zrušit. Je známo, že za noci jsou chrliči nejsilnější, svou silou dalece převyšují ostatní, avšak fyzicky nikdy nedosáhnou na démony - existují případy, kdy jim mohli konkurovat, což vedlo k destrukci na obou stranách. Pokud je chrlič zničen jinak než že je mu odebrána duše, která ho oživila, démon přijde na oplátku o část své moci a ztráta ho značně oslabí, čehož je snadné využít.

Fyziologie

Ve své lidské podobě částečně vybočují z řady svou nezvykle vysokou figurou, kterou si udržuje přibližně 95% proměněných chrličů. Jejich vzhled závisí v mnoha ohledech na duši, která je umístěna do kamene, částečně na vzhledu kamenné sochy samotné. Proto nebude socha plakajícího anděla v lidské podobě děsuplná ale ponechá si jemné rysy, i když její rozložitost neodpovídá jejímu éterickému vzhledu. Většinou se pyšní ostrými rysy, kdy nevyužívají tolik mimických svalů jako normální lidé a ponechávají si tzv. 'kamenný výraz', který je pro ně typický. Jejich kůže může být pokryta nejrůznějšími oděrkami a šrámy, které získali coby sochy - pokud má např. zničenou nohu, pak i jeho lidská verze bude o nohu připravena. Neplatí to pro sochy, které takto byly vyrobeny, pouze pro ty, které během existence utržily devastující zničení. Částečně jim je ponechána i jejich původní váha, proto pro ně není nejlepší lézt po stromech nebo dokonce domech nebo zkoušet jezdit na koni. Může být pro ně problematická i chůze do schodů, proto většinu času zůstávají v přízemí a nebo se pohybují po kamenných plochách, které je s jistotou udrží. Někteří mohou trpět pouze částečnou přeměnou, kdy jim zůstane kamenný prvek - např. ocas, část těla nebo dokonce i křídla, což je nutí setrvat ve své reálné podobě. Můžou si tak zahrát na špehy např. na hřbitově a pozorovat.

Emoce

Na rozdíl od lidí nerozumí emocím, jejich jednání se zakládá na chladné, přímé logice a i jejich mluva je dosti přímočará. Nechápou lhaní, vytáčky, zatajování informací (krom vlastní podstaty před ostatními, což mají nařízeno démonem), ani prosté city jako jsou hněv, zoufalství, bolest nebo láska. Sami jsou chladní jako kámen, ze kterého se zrodili. Ale jejich prokletí je právě ona závislost na podobných emocích, snaha je zkoumat, porozumět, ačkoliv jim to zpočátku není umožněno. Až časem, pokud zůstávají ve své očarované podobě dlouho, je mohou začít chápat a dokonce i cítit. Všechny do jednoho přitahuje strach, jehož stopu následují. Některé ale může vábit vina nebo dokonce touha - ať už po moci, bohatství či pěkné dívce. Dokáží ji zachytit a vidět jako cestu. Není tak divné potkat chrliče, jak pozoruje druhé přes okno. Jejich loajalita patří především démonům, jejich rozkazy plní do posledního písmene, ale také naslouchají těm, které chrání. Pokud se však požadavek či rozkaz dostane do konfliktu se zadáním od jejich skutečného pána, pak druhou stranu nechtějí poslechnout, pokud si k nim nevytvoří city. Existuje jen několik případů, kdy se chrlič obrátil proti démonovi, ten ho však nemilosrdně rozprášil. Jedině oni mohou chrliče znovu uzavřít do kamenné podoby, dokud ho znovu neoživí nebo jeho socha není zničena. 

Duše

Duše je důležitou součástí celého procesu, aby došlo k oživení sochy do podoby chrliče. Démon je nucen obětovat, či spíše zastavit, část své moci, a vtisknout duši do těla chrliče, což vede k jeho oživení. Ačkoliv již dříve bylo psáno, že chrliči mají problém cítit emoce a v mnoha ohledech jim nerozumí, právě duše jim v tom částečně napomáhá, aby pochopily jednotlivé emoce. Nečekaně však mohou zasáhnout i vzpomínky duše, která pomohla k jejich oživení. Chrliči mohou prožívat situace, které zažil člověk, jemuž duše patřila - vzpomínky na dřívější život, city vypěstované vůči určitým lidem v jejich životě, např. k rodinným příslušníkům, dětem a podobně. Tyto vzpomínky je nutí přemýšlet nad svou podstatou, nad tím, co ve skutečnosti jsou, co je iluze a jestli nežijí život někoho jiného. Někdy jim vzpomínky mohou doslova splývat s realitou, prolínat se v rovinách. Čím déle takováto duše je vtisknuta do kamene, tím rychleji si začíná chrlič uvědomovat, že ona duše není jeho, zato on slouží jako nádoba někomu jinému. Dostává se do vnitřních rozporů, které mohou vést i k napadení démona za účelem zbavit se takovýchto pocitů.

CHRLIČI 4-3.png

Schopnosti chrličů

Sběratel

Základní:

  • Přeměna

  • Iluze

  • Odolnost vůči magii

  • Rychlost

  • Kamufláž

  • Zesílené smysly [zrak/sluch]

  • Necítění bolesti

  • Čtení myšlenek

Bonusové:

  • -

​​

Slouží pouze démonům - hříšníkům

Hlídač

Základní:

  • Přeměna

  • Iluze

  • Odolnost vůči magii​

  • Létání

  • Kamufláž

  • Empatie

  • Necítění bolesti

  • Ovládání ptactva [včetně měňavců]

Bonusové:

  • -

​​

Slouží pouze démonům - vyjednavačům

Hrobař

Základní:

  • Přeměna

  • Iluze

  • Odolnost vůči magii​

  • Síla

  • Kamufláž

  • Hypnotický pohled

  • Necítění bolesti

  • Proměna dotekem v kámen

Bonusové:

  • -

​​

Slouží pouze démonům - popravčím

Slabiny chrličů

Po démonech jsou jediná z ras, která je více méně nezničitelná a najde se jen pár způsobů, jak se chrliče zbavit. Obvykle to znamená použít násilí nebo nástrahy, protože chrliči obyčejně nejsou příliš inteligentní (ale ani důvěřiví), existuje však několik metod, jak je zneškodnit.

  • Démoni - jako jejich stvořitelé jsou schopni je obrat o duši. Čím déle je však duše umístěna do kamene (v řádu let), tím těžší je ji získat nazpět, ačkoliv na to má démon právo. Může se snadno stát, že se chrlič bude zuby nehty bránit a duše se nakonec rozerve. Takto zničenou duši už démon nemůže znovu získat. Při tom je zničen i samotný chrlič, který se změní na hromadu kamení a už nikdy ho nebude možné oživit.

  • Zničení sochy - pakliže chrlič zrovna odpočívá ve své kamenné podobě, nehybný, spící, je možné ho zničit. Ať už je to sražení z podstavce, poškození (např. rozbití tváře, hlavy a podobně), chrlič se nemusí znovu probudit. Pokud ano, démon mu často duši vezme a sochu sám zničí. Zničit ji mohou i lovecké zbraně, v tu chvíli démon o duši automatický přichází.

  • Hluboká voda - jelikož jejich váha je orientačně stejná jako je v kamenné podobě, je pro ně lehké se 'utopit'. Pod vodou se obvykle promění na kámen.

  • Exorcismus - vzhledem k tomu, že v kameni je uvězněna duše, je možné ji vysvobodit vymítacím rituálem. Ten opět zapříčiní rozpad kamene na malé kousky a duše bývá vysvobozena a stane před božím soudem. Tento proces bývá pro démona nejbolestivější, neboť pouto, skrze které byl chrlič vytvořen, jej váže k duši a proto může přijít o větší část své síly. Nikdy ne však o tolik, aby sám zanikl.

CHRLIČI 4-4.png
bottom of page